Karty pamięci. Jakie są różnice

 

Karty pamięci są jednym z niezastąpionych elementów w prawie każdym telefonie. Jeżeli twój model umożliwia wyposażenie go o ten element, koniecznie powinieneś to wykorzystać, gdyż nie tylko pozwoli ci ona na rozbudowę pamięci wewnętrznej telefonu, ale również na zabezpieczenie przed utratą danych.

 

Popularne rodzaje kart pamięci

Bez wątpienia, najpopularniejszą kartą pamięci jest dzisiaj microSD, którą wykorzystuje się przede wszystkim w smart fonach i telefonach komórkowych. Do większości kart microSD dołączany jest adapter do kart SD. Można oczywiście kupić całą kaertę SD, ale nie różni się ona jakościowo od kart microSD z adapterem, więc dużo lepszym wyjściem jest właśnie kupienie mniejszej karty. Kart SD sa przeznaczone  do aparatów i niektórych kamer. Wejście na kartę SD znajduje się w niemal każdym laptopie, co umożliwia łatwe skopiowanie danych na komputer.

Na rynku można spotkać mniej popularne karty pamięci, jak SD Pro Duo dla konsoli PSP czy karty CFast i inne, ale to tylko niewielki procent kart, które już dawno zostały wyparty przez lepsze rozwiązania kadr SD i microSD

Close up on single hand holding blank SD card

Jak czytać oznaczenia na kartach SD i microSD

Tak naprawdę karta pamięci karcie nie równa. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na klasę prędkości. Karty pamięci dzielą się na cztery podstawowe klasy prędkości: , 4, 6 i 10. Klasa 10 może dzielić się na jeszcze wyższe, o czym za chwilę.

Klasa prędkości oznacza prędkość zapisu danych wyrażonej w Megabajtach i tak klasa 2 ma prędkość 2MB/s, klasa 4 – 4MB/s, klasa 6 – 6MB/s, ale klasa 10 to przynajmniej 10MB/s, przy czym może osiągnąć prędkość nawet 120MB/s, ponieważ klasa 10 kart dzieli się na następne klasy, wyrażone cyferką obok oznaczenia prędkości. Na szczęście nie trzeba tak dobrze znać tych oznaczeń w przypadku tej klasy, gdyż najczęściej jest podana prędkość zapisu przy opakowaniu.

Zaleca się, aby kupować karty pamięci o klasie przynajmniej 10, aby iniknac problemów z prędkościa w przysżości. Wolniejsze karty mogą np. uniemożliwić nagrywanie filmów w HD na smart fonie.

Na kartach można znaleźć jeszcze dziwne oznaczenia z literką H, oznaczają one pojemność karty, i tak:

  • Karta SD/microSD to karta o pojemnosci do 2GB, już nie spotykana na rynku.
  • Karta SDHC/microSDHC to karta o pojemności od 4GB do 32GB.
  • Karta SDXC/microSDXC to karta o pojemności od 64GB i wyżej.

Trzeba pamiętać, że nie każdy telefon obsłuży każdą pojemność karty. Niektóre modele (te bardzo stare) nie widzą karty większej niż 2GB. Smartfony ze syreniej półki radzą sobie z kartami SDHC, ale mogą się jawić modele, które czytają kartę tylko do 16GB. Flagowe modele smartofnów radzą sobie z pojemnością 128GB, a niektóre nawet 200GB, czyli obsługują karty, które jeszcze na rynku się nie pojawiły.

Inne oznaczenia na kartach

Jeżeli na karcie znajdują się inne oznaczenie, zazwyczaj za zadanie maja powiadomienie użytkownika o dodatkowych cechach karty. Np. kropla oznacza, że karta pamięci jest wodoodporna. Termometr, że może być używana w niskich temperaturach. A aparat, że nadaje się do aparatów, chociaż w tym przypadku jest to tylko zabieg marketingowy.

 

Brak możliwości komentowania.