Osoby prowadzące własny biznes prawdopodobnie prędzej lub później znajdą się w sytuacji, w której jeden z ich kontrahentów będzie miał u nich dług. Brak zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone towary nie jest w dzisiejszym świecie rzadkością. Na szczęście istnieje prawne rozwiązanie umożliwiające uwolnienie się od dłużnika. Jest nim przelew wierzytelności zwany cesją.
Czym jest cesja wierzytelności?
Pod tym dość obco brzmiącym pojęciem kryje się prosta procedura. Wierzytelność to prawo do wymagania zapłaty od dłużnika. Cesja oznacza natomiast przeniesienie tego prawa na inną osobę fizyczną lub prawną. Zasady dotyczące cesji wierzytelności (https://faktoria.pl/porada/cesja-wierzytelnosci-czym-jest) regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Przeniesienie praw do długu może mieć formę sprzedaży lub darowizny. Prawo do żądania zapłaty można nawet zamienić na jakąś inną rzecz. Wszystko zależy od postanowień umowy zawartej pomiędzy starym i nowym wierzycielem.
Strony umowy
Umowa cesji zawierana jest między cedentem, który przekazuje wierzytelność i cesjonariuszem, który tę wierzytelność nabywa. Dotychczasowy wierzyciel przestaje nim być, a nabywca przejmuje wszystkie prawa związane z egzekwowaniem długu od dłużnika.
Dłużnik nie jest stroną umowy cesji. Co do zasady nie musi on nawet wiedzieć o tym, że jego dług został cedowany na kogoś innego. W całym procesie nie jest również wymagana jego zgoda. Aby jednak uniknąć problemów i opóźnień związanych ze spłatą długu do osoby, która nie jest już wierzycielem, warto zawiadomić dłużnika o dokonanym przelewie wierzytelności.
Jaką wierzytelność można poddać cesji?
O ile przepisy prawa nie mówią inaczej, każda wierzytelność może być przedmiotem cesji. Oczywiście, przed jej dokonaniem, warto przejrzeć zapisy umowy zawartej pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Zdarza się, że znajduje się w niej zapis wykluczający cesję wierzytelności.
Jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań, można dokonać cesji części wierzytelności. Co ciekawe umowa między cedentem a cesjonariuszem może dotyczyć także przyszłych praw do żądań zapłaty. Wymogiem w tym przypadku jest konieczność istnienia stosunku prawnego, w oparciu o który w przyszłości może powstać wierzytelność.
W jakim celu dokonuje się cesji?
Cesja wierzytelności to rozwiązanie często wybierane przez przedsiębiorców, którzy mają dłużników, ale nie chcą angażować się w ściąganie od nich zobowiązań. Dzięki cesji mogą oni sprzedać dług swoich dłużników, np. do firmy windykacyjnej.
Firmy zajmujące się skupywaniem długów najczęściej zainteresowane są “dobrze rokującymi” dłużnikami. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że kupią wierzytelność od cedenta, który wygrał z dłużnikiem w sądzie, lub którego dłużnik znajduje się w dobrej sytuacji majątkowej. Osoby decydujące się na cesję powinny pamiętać o tym, że firmy windykacyjne płacą za nią najczęściej kilkadziesiąt procent jej wartości. Lepiej wystrzegać się firm, które zbyt wysoko wyceniają wierzytelność, aby nie paść ofiarą oszustwa.