Co oznaczają oznaczenia na obiektywie?

 

Kiedyś, jeszcze kilka lat temu, osoba mająca lustrzankę była uważana za profesjonalnego fotografa. Wśród amatorów rządziły zwykłe aparaty kompaktowe. Dzisiaj aparat z wymienną optyką może sobie pozwolić każdy, co spowodowało, że na sklepowych półkach ilość modeli kompaktowych można policzyć na palcach jednej ręki.

To, co się z pewnością nie zmieniło, to mnogość oznaczeń na obiektywach. Tak naprawdę każdy producent stosuje swoje własne, w zależności od zastosowanej (i opatentowanej przez siebie) technologii.

Bardzo popularny w Polsce Canon na swoich obiektywach podaje oznakowanie USM, który oznacza nie co innego jak bardzo cichy autofocus (USM=Ultra Sonic Motor), IS to stabilizator obrazu (np. Panasonic i Olympus stabilizację umieszczają w korpusie).

W Sonym jest Roche inaczej. AF to oczywiście autofocus, ASP, APO i AD to informacja o rodzaju soczewek zastosowanych w obiektywie, które zmniejszają abberację, tj. deformacji obrazu. TO na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie aparatu Sonego to oznaczenie SSM, który jest odpowiednikiem USM w Canonie, oraz HS, która jest informacją o szybkich wyłapywaniu ostrości.

W Nikonach o cichej pracy autofocusa świadczy oznaczenie SWM. Abberację sferyczną redukuje ASP. Osoby, którym zależy na stabilizacji obrazu powinny kupić obiektyw fotograficznyz oznaczeniem VR.

 

Oznaczenia, na które należy zwracać uwagę

O ile wyżej wspomniane oznaczenia są stałe, i znajdują się na większości obiektywów, tak omawiane teraz są zmienne, i ich parametry świadczą o efekcie, jaki uzyskamy fotografując tym obiektywem.

Na każdym obiektywie znajduję się zakres ogniskowania oraz wartość przysłony oznaczona f.

Jeżeli obiektyw ma oznaczenie 55-200mm f/3.1 oznacza to, że ma zakres od 55 do 200 mm (zoom), pry czym przy największej wartości, przysłona będzie miała 3.1. Jeżeli przysłona byłaby określona w postaci f/2.2-3.1 to oznacza, że przy najmniejszej wartości (55mm) będzie miała f/2.2, a przy największej f/3.1. Warto zauważyć, że im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej. Oznacza ona jasność obiektywu. Im jest wyższa, tym mniej światła wpada, a więc jakość zdjęcia ulega pogorszeniu.

digital single lens reflex camera objective on blurry background

Czy każdy obiektyw pasuje do każdego korpusu

Niestety nie. Każda firma stosuje swoje mocowania obiektywów. Jest to podyktowane rozwiązaniami technologicznymi (każdy uważa, że ich jest lepsze) oraz zmorą naszych czasów: patentami. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem poważnie rozważyć firmę korpusu, ponieważ najczyściej będzie się z nią związanym na długie lata.

Oczywiście nie jest tak, że jest tyle mocowań, co producentów. Olympus opracował standard mocowanie, z którego mogą korzystać wszyscy, m.in. Konica-Minolta.

Obiektywy z mocowaniem EF mogą być użyte przy wszystkich korpusach Canona, jednak ich odmiana EF-S tylko w konstrukcjach amatorskich.

W przypadku mocować obiektywów, zastosowane są kropki biała i czerwona. Wystarczy przyłożyć kropkę biała w korpusie do kropki w obiektywie, aby je ze sobą połączyć. Kropki czerwone to oznaczenia dla obiektywów pełno klatkowych.

Brak możliwości komentowania.