Skip to content
Menu
AMC
  • Strona główna
  • Smartfon
  • Niezbędne akcesoria
  • Fotografia
  • Niezbędnik
AMC

Czym jest gramatura papieru ksero?

Opublikowano 5 listopada 2020

Pojęcie gramatury papieru ksero dla wielu osób jest dość zagadkowe. Niby prawie każdy je słyszał, ale jakby przyszło je dokładniej wytłumaczyć, to większość miałaby kłopot. Warto jednak bliżej poznać ten termin, aby wybierać papier do kserokopiarki i drukarki w pełni świadomie.

Standardowa gramatura

Standard wynosi 80 g/m2 (gramów na metr kwadratowy). Zatem już po jednostce można łatwo zorientować się, że gramatura to nic innego jak stosunek masy do powierzchni. Bezpośrednio przekłada się on na grubość. Zatem im większa gramatura, tym grubszy papier ksero.

Standard 80 g/m2, jest najbardziej użyteczny na co dzień. Świetnie nadaje się do wszystkich typowych urządzeń wielofunkcyjnych, kopiarek i drukarek zarówno atramentowych, jak i laserowych. Z powodzeniem można wykonywać na nim wydruki jednostronne i dwustronne. Kolorowe i czarnobiałe. Najlepiej sprawdza się w zastosowaniach biurowych oraz domowych. Jest szczególnie polecany do drukowania dokumentów, tekstów i prostych grafik, takich jak wykresy czy diagramy.

Sprawdź: https://www.pasazbiurowy.pl/papier-kserograficzny-bialy-13245-k

Inne typy gramatury

Poza papierem ksero o gramaturze 80 g/m2, czyli inaczej papierem kredowym, wyróżnia się jeszcze 3 inne kategorie do specjalnych zastosowań. 25 g/m2 to najcieńszy wariant. Jego grubość można porównać z bibułą. Do zwyczajnych, domowych i biurowych zadań jest on zupełnie bezużyteczny.

W przedziale pomiędzy 160-315 g/m2 znajduje się karton. Świetnie sprawdza się do wydruków eleganckich i ozdobnych. Takich jak świadectwa i dyplomy, wizytówki, certyfikaty czy zaproszenia. Powyżej 315 g/m2 mówimy już o tekturze, z której produkowane są oczywiście opakowania.

Zobacz również ᐅ  Co to są ekologiczne kleje termotopliwe?

Papier satynowy

Gramatura tej odmiany papieru ksero zaczyna się od 100 g/m2. Wyróżnia się on charakterystycznym połyskiem oraz wyczuwalną w dotyku gładkością. Dzięki temu, że jest odpowiednio grubszy cechuje go także większa wytrzymałość.

Świetnie sprawdza się w przypadku bogato ilustrowanych kolorowych wydruków dwustronnych. Używa się go więc do wszelkich broszur, katalogów reklamowych, folderów itd. Prezentuje się on wyjątkowo atrakcyjnie i podkreśla doniosłe znaczenie każdego dokumentu.

Wybór odpowiedniego papieru xero

Wszystko zależy od konkretnych zastosowań. W codziennej pracy na pewno warto mieć zapas papieru kredowego formatu A4. Tym bardziej, że świetnie nadaje się od również do wykonywania odręcznych zapisków. Np. wielu studentów woli notować na luźnych kartkach niż w zeszytach. Jest doskonały do wykonywania i powielania wydruków tzw. znormalizowanego maszynopisu.

Niektóre specjalne zastosowania papierów ksero o innych gramaturach zostały już wyliczone. Wyższe przydają się najbardziej w agencjach reklamowych, a także we wszystkich firmach, które samodzielnie sporządzają katalogi ofertowe lub prospekty emisyjne. Przykładowo, dolną granicą, jeśli chodzi o wizytówki powinno być 220 g/m2. Będą się one wówczas prezentowały gustownie i efektywnie. Zawsze więc, gdy liczy się wywarcie jak najlepszego wrażenia, warto zdecydować się na większą gramaturę.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

oprogramowanie dla firmy usługowej system dla firm
©2022 AMC | Powered by SuperbThemes & WordPress