Skip to content
Menu
AMC
  • Strona główna
  • Smartfon
  • Niezbędne akcesoria
  • Fotografia
  • Niezbędnik
AMC
osoby w biurze

Czym jest płynność finansowa przedsiębiorstwa?

Opublikowano 19 listopada 20211 grudnia 2021

Jako przedsiębiorca z pewnością zetknąłeś się niejednokrotnie ze specjalistyczną terminologią. Zaliczyć do niej można kwestie związane z płynnością finansową przedsiębiorstwa. Stosunkowo proste zagadnienie może jednak przysparzać nieco pytań, na które postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czym jest płynność finansowa przedsiębiorstwa?
Płynność finansowa przedsiębiorstwa to nic innego, jak zdolność danej firmy do spłaty bieżących zobowiązań wobec innych podmiotów oraz wykonywania przepływów i zakupów towarów dla usług związanych z koniecznością prowadzenia przedsiębiorstwa. W zdecydowanie prostszym ujęciu jest to różnica finansowa pomiędzy wpływami a wydatkami danego przedsiębiorstwa. Dotyczy ona jednak tylko środków zgromadzonych.

  • 1 Płynność finansowa przedsiębiorstwa- czym się charakteryzuje?
  • 2 Co ma wpływ na płynność finansową firmy?

Płynność finansowa przedsiębiorstwa- czym się charakteryzuje?

Płynność finansowa przedsiębiorstwa pozwala na spłatę zobowiązań finansowych wobec kontrahentów, pracowników oraz urzędów. Jej wysoka wartość umożliwia przeprowadzanie nowych inwestycji, które pozwalają jej znacznie się rozwijać. Jest to kwestia w zasadzie tak samo ważna, jak osiągane przez firmę zyski. Dlaczego? To bardzo proste. W przypadku gdy dana firma utraciła płynność finansową ale osiąga zyski to jest to sytuacja bardzo niekorzystna ze względu na niepewne losy firmy. Realna kondycja finansowa jest brana pod uwagę również przez inne podmioty oraz banki, dlatego też nie warto lekceważyć jej znaczenia.

Zobacz również ᐅ  Jak najlepiej niszczyć dokumentację kadrową?

Co ma wpływ na płynność finansową firmy?

Na płynność finansową przedsiębiorstwa ma wpływ wiele istotnych czynników wpływających również na kondycję całej firmy. Możemy do nich zaliczyć więc:
• aktywa i ich płynność,
• długość cyklu operacyjnego,
• źródła aktywów i ich udział w kapitale,
• bieżące zobowiązania i ich charakter.
Utrata płynności finansowej i jej konsekwencje
Z utratą płynności finansowej firmy związanych jest wiele negatywnych aspektów. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć z pewnością pogorszenie sytuacji w opozycji do konkurencji, co zdecydowanie zmniejsza dostawy i dystrybucje wytwarzanych towarów. Kolejnym i równie istotnym skutkiem jest stracenie elastyczności biznesowej co ogranicza możliwość rozwoju biznesu, który ze względu na brak środków na spłaty zobowiązań nie podejmuje się nowych działań i kontraktów. To w efekcie prosty sposób na pogorszenie pozycji firmy oraz zmniejszenie środków finansowych w biznesie czy związany z tym wzrost kosztów operacyjnych. Wszystkie z nich negatywnie rzutują na przyszłość przedsiębiorstwa, dzięki czemu są dość problematyczne. Dzięki temu firma może mieć problem ze spłatą aktualnych zobowiązań co w konsekwencji może skutkować nawet upadłością przedsiębiorstwa. Dlatego też nie warto lekceważyć kwestii związanych z płynnością finansową firmy. Ma ona ogromne znaczenie ze względu na funkcjonowanie całej firmy i jej wypłacalność i jest równie ważna jak osiągane przez przedsiębiorstwo realne zyski finansowe.

Zobacz również ᐅ  Programy i aplikacje podatkowe

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

oprogramowanie dla firmy usługowej system dla firm
©2022 AMC | Powered by SuperbThemes & WordPress