Kryzys nie jest już widmem odległej przyszłości. Zbliża się coraz bardziej, jest coraz bardziej realny i wymusza na nas konkretne działania. Skoro nie jesteśmy w stanie więcej zarabiać musimy zacząć oszczędzać. Jak oszczędzać, by osiągnąć jak najlepsze efekty?
Bilans wydatków
Każda rodzina musi jeść, opłacać czynsz za mieszkanie, media, czy korzystać z samochodu – są to wydatki, z których nie możemy zrezygnować. Wiele osób jednak jest w stanie zrezygnować z wydatków, które nie są konieczne. Zakup kolejnej bluzki, która przyda się na lato, czy spodni na promocji to bardzo często wydatki, które nie są konieczne i w bardzo znaczący sposób uszczuplają nasz domowy budżet.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia racjonalnego gospodarowania pieniędzmi jest zrobienie domowego bilansu. Wiedza jaką kwotę miesięcznie wydajemy na życie jest niezbędna. Warto również wiedzieć, na co wydajemy nasze pieniądze.
Poznanie swoich wydatków pokarze słabe strony naszego budżetu. Nadwyżki, które osiągniemy z takich oszczędności warto odłożyć na lokatę. Bank lokaty to narzędzie niezbędne dla każdego, kto troszczy się o swoje wydatki.
Co musisz wiedzieć o lokatach?
Bankowe lokaty są bardzo często mylone z kontem oszczędnościowym. Nie jest to jednak to samo narzędzie finansowe. Lokata jest również nazywana depozytem bankowym. Jest to niejako pożyczka, której udzielamy bankowi w zamian za uzyskanie odpowiedniego oprocentowania. Bank lokaty wykorzystuje, by dawać je swoim klientom w postaci kredytów.
Trzeba pamiętać, że lokata jest zawierana na konkretny procent oraz termin. Co to znaczy? Przed założeniem lokaty trzeba uświadomić sobie, że pieniądze, które umieścimy na lokacie nie są dla nas dostępne przez czas trwania umowy. Wcześniejsze rozwiązanie lokaty jest jednoznaczne z utratą oprocentowania.
Kolejnym elementem bank lokaty jest oprocentowanie. Każdy bank sam decyduje o jego wysokości. Warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie porównać oferty różnych banków, gdyż może to mieć duży wpływ na sumę, którą zaoszczędzimy.
Promocje – czy to są potrzebne zakupy?
Kolejnym elementem kontroli nad domowym budżetem są zakupy przez internet. Otwierając jakąkolwiek stronę w internecie widzimy kolejne promocje w sklepie z odzieżą, butami, komputerami…
W czasie promocji kupujemy najwięcej rzeczy, które nie są nam potrzebne, i których tak naprawdę nigdy nie wykorzystamy. Zakupy w domowym zaciszu, przed komputerem, przy filiżance kawy są jeszcze bardziej pasjonujące i wydajemy w ten sposób jeszcze więcej pieniędzy.
Dobrym nawykiem jest stworzenie planu zakupów. Wiosenne porządki są świetną okazją do przejrzenia garderoby. Pozbycia się tego, co już nam się nie przyda i zaplanowania kolejnych zakupów. Dobrze dobrana garderoba tworzy zwartą całość, więc kupowanie emocjami przeważnie kończy się tym, że bluzki, sukienki i spodnie, które „kiedyś założymy” nigdy nie doczekają się swojego wielkiego wyjścia.
Trudne warunki, niepewność finansowa to dobry czas, by rozpocząć dokładną kontrolę swoich finansów. Dobrym wyjściem jest zabezpieczenie nadwyżek finansowych, które mogą przydać się w późniejszym terminie.