Meble są nieodzownym elementem naszego życia. To właśnie dzięki nim czujemy się komfortowo w naszym mieszkaniu. Jednak czy zastanawialiście się, w jaki sposób one powstają?
Proces powstawania mebli
Aby mebel mógł w ogóle powstać na samym początku dokonywana jest odpowiednia selekcja drzew, które mają zostać wycięte. Następnie po wycince drzew, zostają one przewożone do fabryki, gdzie następuje poddanie ich do wstępnej obróbki. Kolejnym etapem jest uzyskanie desek poprzez rżnięcie drzew w tartaku. Deski następnie zostają poddane procesowi suszenia w suszarni. Ten proces jest bardzo ważny, ponieważ jego długość ma wpływ na końcową cenę mebla (im deski dłużej się suszą, tym cena za mebel jest większa). Po tym etapie następuje produkcja mebli z uzyskanych, wyschniętych desek. Dzięki specjalnym maszynom wykonywane są elementy mebli, które trafiają bezpośrednio do działu produkcyjnego. W tym dziale poddawane są obróbce szlifowania, jak również przy pomocy specjalnej maszyny typu CNC produkuje się precyzyjne kształty, które idealnie do siebie pasują podczas dalszych etapów powstawania mebli. Następnym krokiem jest magazynowanie mebli w optymalnej temperaturze, jak również jest to czas na obróbkę ostateczną, malowanie, lakierowanie i wysychanie. Na tym etapie powstawanie mebli kończy się a po wyschnięciu czekają już tylko na klientów.
Kleje w przemyśle meblowym
Kleje w tym przemyśle mają bardzo duże zastosowanie, dlatego na pólkach sklepowych możemy znaleźć całą masę różnych rodzajów klejów. Kleje termo- topliwe różnią się między sobą kolorem, powierzchnią, jaką mają ze sobą połączyć oraz temperaturą, w jakiej wysychają. Kleje używane w meblarstwie muszą być bardzo solidne, by mebel mógł służyć nam przez długie lata. Podczas produkcji mebla często używa się kilku klejów naraz do różnych materiałów, a gdy mebel musi zostać poddany natychmiastowej obróbce wykorzystuje się klej kontaktowy w sprayu.
Rodzaje klejów do drewna
Kleje do drewna ze względu na ich skład można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są kleje polioctanowe ( wikolowe), które nadają się do łączenia drewna klejonego, litego z materiałami drewnopochodnymi. Kleje te uważane są za uniwersalne.
Kolejny rodzaj to kleje poliuretanowe służące do sklejania spoin. Kleje te są bardzo często używane do sklejania np. schodów.
Kleje aminowe natomiast służą do łączenia drewna z papierem, innym drewnem, filcem czy papą.
Kolejnym rodzajem klejów do drewna jest klej produkowany z żywic alifatycznych, ten typ kleju łączy drewno z okładzinami lub laminatami.
Wybierając się do sklepu po zakup nowych mebli warto jest zapłacić trochę drożej, by mieć pewność, że posłużą nam one na dłuższy czas. Jeżeli jednak w posiadanych przez nas meblach, jakaś część się rozkleiła i zamierzamy naprawić wadę na własną rękę musimy dokładnie wybrać i sprawdzić przeznaczenie danego kleju, aby mieć pewność, że jego zastosowanie pomoże nam naprawić usterkę.