Jak zaplanować swój rozwój

Na nic zdadzą się umiejętności i wykształcenie, jeśli nie będzie odpowiedniego planu. Kończąc studia, rozpoczyna się pracę zgodną z zawodem. Na początek oczywiście przypada szeregowe stanowisko, jednak z biegiem czasu pojawiają się awanse, podwyżki i większa odpowiedzialność. To piękny i wręcz wymarzony obrazek dla pracownika. Niestety, realia są zupełnie inne.

Studia i co dalej?

Każdego roku bramy uczelni w Polsce opuszcza setki tysięcy absolwentów. To czas, kiedy rozpoczyna się tzw. wyścig szczurów. Wszyscy rozpoczynają poszukiwanie pracy – najlepiej dobrze płatnej i satysfakcjonującej. Kto wygrywa ten wyścig? Najlepiej przygotowani. To osoby, które już wcześniej zaplanowały sobie przyszłość, wyznaczyły cele i przygotowały plan ich realizacji. Osoby, które planują osiągają więcej. Młody człowiek, który właśnie rozpoczyna studia, zazwyczaj nie wie, co chciałby robić w przyszłości. Rynek pracy stawia duże wymagania, które często się zmieniają. Dlatego indywidualny plan rozwoju powinien być elastyczny i zakładać modyfikację. Należy pamiętać, że kierunek studiów nie musi determinować przyszłego zawodu. I najczęściej tak jest. Najwyższa pora na rozpoczęcie działań w pełni samodzielnych. Bez oczekiwania od uczelni tego, czego nie jest w stanie zaoferować.

Indywidualny plan rozwoju

Podróż na wakacje bez wcześniejszego planowania to niekoniecznie dobry pomysł. Trudno o zadowolenie z wyjazdu bez chociażby minimalnego planu. Ciągłe myślenie w trakcie podróży o tym gdzie zjeść, spać i co zwiedzić nie zagwarantują pełnej radości z wycieczki. O wiele prościej jest, kiedy wcześniej poświęci się czas na zaplanowanie podróży. To samo dotyczy rozwoju osobistego. Wielu studentów żyje z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości. Potem pojawia się frustracja i strach przed tym, co będzie dalej. Nie wiedzą, dokąd zmierzają. Dlatego studia często wydają się być trudne i pozbawione sensu. Zatem ważne jest przygotowanie planu. Bez myślenia o własnym życiu z wyprzedzeniem, można się niestety łatwo rozczarować. Osobisty plan rozwoju jest drogowskazem na całe życie.

Studia to nie wszystko

W planie rozwoju należy uwzględnić przede wszystkim zdobywanie doświadczenia zawodowego. Możliwości jest wiele. Praca w niepełnym wymiarze godzin, praca wakacyjna, praktyki, staże czy wolontariat. Bardzo istotna na studiach jest aktywność w organizacjach studenckich. To tam można nauczyć się samodzielności, zarządzania projektami i koordynowania pracy innych osób. Są to umiejętności, które ciężko zdobyć nawet na najlepszych praktykach. Dzięki planowaniu i rozwijaniu przyszłości, można uzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem i zacząć podejmować trafniejsze decyzje po drodze: przed, w trakcie i po studiach. Aby podróż była przyjemna, trzeba wiedzieć dokąd się zmierza. Dobre przygotowanie oznacza mniejsze ryzyko na przyszłość. Gra jest zdecydowanie warta świeczki, gdyż idąc utartym szlakiem można łatwo stać się kolejnym trybikiem na rynku pracy. A ten jest pełen ofiar polskiego szkolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *