Skip to content
Menu
AMC
  • Strona główna
  • Smartfon
  • Niezbędne akcesoria
  • Fotografia
  • Niezbędnik
AMC

Karty pamięci. Jakie są różnice

Opublikowano 3 grudnia 201627 grudnia 2016

 

Karty pamięci są jednym z niezastąpionych elementów w prawie każdym telefonie. Jeżeli twój model umożliwia wyposażenie go o ten element, koniecznie powinieneś to wykorzystać, gdyż nie tylko pozwoli ci ona na rozbudowę pamięci wewnętrznej telefonu, ale również na zabezpieczenie przed utratą danych.

 

  • 1 Popularne rodzaje kart pamięci
  • 2 Inne oznaczenia na kartach

Popularne rodzaje kart pamięci

Bez wątpienia, najpopularniejszą kartą pamięci jest dzisiaj microSD, którą wykorzystuje się przede wszystkim w smart fonach i telefonach komórkowych. Do większości kart microSD dołączany jest adapter do kart SD. Można oczywiście kupić całą kaertę SD, ale nie różni się ona jakościowo od kart microSD z adapterem, więc dużo lepszym wyjściem jest właśnie kupienie mniejszej karty. Kart SD sa przeznaczone  do aparatów i niektórych kamer. Wejście na kartę SD znajduje się w niemal każdym laptopie, co umożliwia łatwe skopiowanie danych na komputer.

Na rynku można spotkać mniej popularne karty pamięci, jak SD Pro Duo dla konsoli PSP czy karty CFast i inne, ale to tylko niewielki procent kart, które już dawno zostały wyparty przez lepsze rozwiązania kadr SD i microSD

Close up on single hand holding blank SD card

Jak czytać oznaczenia na kartach SD i microSD

Tak naprawdę karta pamięci karcie nie równa. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na klasę prędkości. Karty pamięci dzielą się na cztery podstawowe klasy prędkości: , 4, 6 i 10. Klasa 10 może dzielić się na jeszcze wyższe, o czym za chwilę.

Zobacz również ᐅ  Drobiazgi, których nie może zabraknąć na home office

Klasa prędkości oznacza prędkość zapisu danych wyrażonej w Megabajtach i tak klasa 2 ma prędkość 2MB/s, klasa 4 – 4MB/s, klasa 6 – 6MB/s, ale klasa 10 to przynajmniej 10MB/s, przy czym może osiągnąć prędkość nawet 120MB/s, ponieważ klasa 10 kart dzieli się na następne klasy, wyrażone cyferką obok oznaczenia prędkości. Na szczęście nie trzeba tak dobrze znać tych oznaczeń w przypadku tej klasy, gdyż najczęściej jest podana prędkość zapisu przy opakowaniu.

Zaleca się, aby kupować karty pamięci o klasie przynajmniej 10, aby iniknac problemów z prędkościa w przysżości. Wolniejsze karty mogą np. uniemożliwić nagrywanie filmów w HD na smart fonie.

Na kartach można znaleźć jeszcze dziwne oznaczenia z literką H, oznaczają one pojemność karty, i tak:

  • Karta SD/microSD to karta o pojemnosci do 2GB, już nie spotykana na rynku.
  • Karta SDHC/microSDHC to karta o pojemności od 4GB do 32GB.
  • Karta SDXC/microSDXC to karta o pojemności od 64GB i wyżej.

Trzeba pamiętać, że nie każdy telefon obsłuży każdą pojemność karty. Niektóre modele (te bardzo stare) nie widzą karty większej niż 2GB. Smartfony ze syreniej półki radzą sobie z kartami SDHC, ale mogą się jawić modele, które czytają kartę tylko do 16GB. Flagowe modele smartofnów radzą sobie z pojemnością 128GB, a niektóre nawet 200GB, czyli obsługują karty, które jeszcze na rynku się nie pojawiły.

Zobacz również ᐅ  Domowe podpórki na książki

Inne oznaczenia na kartach

Jeżeli na karcie znajdują się inne oznaczenie, zazwyczaj za zadanie maja powiadomienie użytkownika o dodatkowych cechach karty. Np. kropla oznacza, że karta pamięci jest wodoodporna. Termometr, że może być używana w niskich temperaturach. A aparat, że nadaje się do aparatów, chociaż w tym przypadku jest to tylko zabieg marketingowy.

 

Tagi

oprogramowanie dla firmy usługowej system dla firm
©2022 AMC | Powered by SuperbThemes & WordPress