Koszty studiowania

Studia to czas na rozwój, poznawanie siebie i szukanie własnej drogi. Dla wielu młodych ludzi dostanie się na wymarzony kierunek jest priorytetem. Czy to dobry wybór? Czy taki sposób studiowania jest najlepszy? A może lepiej, choćby ze względów finansowych, po maturze musi iść do pracy i rozpocząć studia zaoczne? Ile kosztują studia we Wrocławiu?

Czy warto podjąć studia we Wrocławiu?

Wiele osób decyduje się na studia we Wrocławiu – miasto to jest bowiem jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, które przyciąga studentów bogatym zapleczem naukowym, ale i wielością miejsc, które warto odwiedzić. Odbywa się tu bardzo dużo wydarzeń kulturalnych, czyli przedstawień, koncertów, wystaw i festiwal, więc nie trzeba będzie skupiać się tylko na nauce. Ponadto jest to także prężnie rozwijający się ośrodek biznesowy. Młodym ludziom, którzy kończą tu studia, miasto daje wiele możliwości rozwoju zawodowego. We Wrocławiu również jest wiele uczelni, które mają bardzo dobrą opinię. Szkoły wyższe kształcą w tak wielu obszarach i kierunkach, że z pewnością każdy przyszły student znajdzie coś dla siebie. Miasto chwali się ścisłą współpracą miejscowych uczelni z samorządem oraz z biznesem czyli potencjalnymi pracodawcami. Pieniądze lokują tutaj bowiem największe koncerny świata.

Ile kosztują studia we Wrocławiu?

Studia stacjonarne są tak zwanymi studiami dziennymi. Należy sprawdzić, czy wybrana uczelnia nie wymaga od nas uiszczenia czesnego, a jeśli tak, to w jakiej wysokość – jest tak w przypadku uczelni prywatnych. Nauka na tych związana jest z koniecznością zapłaty czesnego. Dużo pieniędzy studenci studiów stacjonarnych zapłacą za mieszkanie lub akademik. Koszt pokoju dwuosobowego w akademikach oscyluje w granicach 300 – 600 złotych/miesięcznie. Chcąc wynająć tak zwaną „jedynkę” trzeba liczyć się z ceną czynszu wyższą o około 100 – 200 złotych. Pokój dwuosobowy w dzielonym mieszkaniu, w zależności od lokalizacji i standardu, będzie kosztował mniej więcej 900 złotych. Podejmując studia we Wrocławiu można również wynająć mieszkanie samodzielnie, co oznacza znacznie większy koszt. Trzeba pamiętać również o kosztach korzystania a komunikacja publicznej – we Wrocławiu opłacalny jest zakup biletu sieciowego to koszt około 50 złotych. Trzeba pamiętać również o opłatach za jedzenie – tu koszt to minimum 700 złotych, a wszystko zależy od tego, jakie mamy nawyki żywieniowe i czy umiemy gotować. Oczywiście, koszt studiów w dużym stopniu zależy od gospodarności studenta. Można bowiem znacznie wcześniej zacząć poszukiwania mieszkania, by znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę blisko uczelni.

Na koszt studiów składają się między innymi koszty utrzymania, ale nie można też zapominać o środkach potrzebnych na pomoce naukowe czy dodatkowe opłaty. Chcąc nieco oszczędzić, warto poszukać źródeł finansowania, a jeśli czas pozwala, podjąć pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *