MBA, czyli Masters in Business Administration to podyplomowe studia przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu, a właściwie często już je zajmują, ale chcą awansować i zmienić pracę. Mogą to zrobić na jednej z renomowanych uczelni, które współpracują z programami międzynarodowymi i prowadzą studia MBA na wysokim poziomie.
Czym są studia MBA?
Menedżerskie Studia MBA to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Aby dostać sią na nie np. w Stanach Zjednoczonych, trzeb być czynnym menedżerem z ugruntowaną pozycją zawodową. W Polsce nie ma takiego wymogu, a by studiować, trzeba złożyć wniosek i stawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Kończąc studia, otrzymamy dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowaliśmy oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie – wybierać należy właśnie te kierunki, które współpracują z zagranicznymi uczelniami, co pozwala odbyć staż poza Polską. Istnieje kilka rodzajów MBA – Executive to elitarna forma MBA przeznaczona dla uczestników o wyższym profilu zawodowym. Od kandydatów oczekuje się kilkuletniego doświadczenie na stanowisku kierowniczym, a na ich uczestnictwo w programie zgodę musi wyrazić pracodawca. International MBA prowadzone są w języku angielskim w ścisłej współpracy z zachodnią uczelnią, a skierowane są do menedżerów i specjalistów pracujących lub planujących pracować w środowisku międzynarodowym.
Dla kogo są studia MBA?
Adresatami studiów MBA są aktywni zawodowo od co najmniej 3 lat absolwenci szkół wyższych (krajowych i zagranicznych) politechnicznych, uniwersyteckich, rolniczych, medycznych i artystycznych kierunków. Osoba, która chce się na nie dostać powinna mieć od 25 do 30 lat i około 3-4 lata doświadczenia zawodowego. Większość kandydatów ma ukończone studia magisterskie przynajmniej na jednym kierunku, ale nie jest to konieczne. Wprawdzie można zapisać się nie mając doświadczenia, ale sprawi to, że trudno nam będzie pojąć pewne zjawiska biznesowe. Specjaliści od planowania kariery twierdzą, że nie wystarczy sam dyplom z zarządzania, by na studiach MBA czuć się jak ryba w wodzie. Wykładowcy kładą nacisk na metody i rozwiązania, dzięki którym studenci mogą wprowadzić teorię w praktykę, a trudno zrozumieć teorię, jeśli wiedzy nigdy nie sprawdziliśmy w praktyce. Uczestnicy studiów MBA na zajęciach dzielą się swoim już zdobytym kilkuletnim doświadczeniem w pracy, a taka wymiana praktyk i różnych poglądów jest niezwykle korzystna.
Studia MBA i ciężka praca to prosta droga do sukcesu. Udział w tym programie daje bowiem szanse na znalezienie zatrudnienia w prestiżowej firmie, ale w pełni z jego dobrodziejstw skorzystają osoby, które maja doświadczenie w zarządzaniu.