Popularne rodzaje kabli audio/wideo

Świat nieustannie dąży do całkowitego pozbycia się kabli. Mimo, że fale radiowe, wifi oraz bluetooth otaczają nas z każdej strony codziennie, trudno sobie wyobrazić, by miały całkowicie zastąpić zwykłe kable, głównie za sprawą jakości i stabilności przesyłu danych, do którego łączności bezprzewodowej jeszcze daleko.

 

Euro czy HDMI

Kabel euroscart bardzo pozytywnie się nam kojarzy. To on zapewniał nam niemal doskonały obraz po przejściu ze zwykłego kabla antenowego na nowsze telewizory w latach 90. Jednak dzisiejsze telewizory wyposażone są w inne wtyki – HDMI.

Czym on jest i czy warto porzucić stare już euro na rzecz nowego standardu?

Kabel HDMI, czyli z angielskiego High Definition Multimedia Interface służy do przesyłu nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Rozpowszechnił się on w 2003 roku razem z pierwszymi telewizorami HD i FullHD, jako że w przeciwieństwie do kabla Euro, potrafił obsłużyć rozdzielczość 1980×1080. Dzisiejszy standard HDMI 2.0 pozwala na obejrzenie obrazu w rozdzielczości 4K czyli rozdzielczości 3840×2160. Dlatego jest to najważniejszy powód, dla którego lepiej wybrać kabel HDMI od starego EuroSCART – ogromy krok naprzód w jakości obrazu i dźwięku oraz inwestycja na przyszłość.

Droższy czy tańszy kabel HDMI

HDMI cable connector with gold end on white background

Wiele jest opinii na temat jakości kabli HDMI. Jedni mówią, że kabel za 10 zł nie różni się niczym od kabla za ponad 100 zł. Inni z kolei twierdzą, że aby móc cieszyć się najlepszym jakościowo sygnałem, to trzeba zakupić kabel z pozłacanymi końcówkami, często za kilkaset złotych.

Jak jest naprawdę?

Myślenie w sposób, że droższe znaczy lepsze pozostało jeszcze z czasów, kiedy droższy kabel naprawdę był lepszy. W przypadku kabla HDMI ten tańszy pozwoli na obejrzenie filmu w tej samej jakości, co ten najdroższy. Aby dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, trzeba poznać konstrukcję samego kabla.

Standard HDMI przesyła dane za pomocą techniki TMDS, który do przetwarza obraz i dźwięk na dane zero-jedynkowe (0, 1). TMDS zakłada również, iż dane na wyjściu (czyli np. w odtwarzaczu albo konsoli) nie muszą być identyczne z tymi, które wyświetli odbiornik. Dlatego w kablu wysyłane są dwa identyczne pakiety danych, z którego jeden stanowi kopię zapasową. Telewizor porównuje oba dane, i jeżeli któreś jest niekompletne, uzupełnia je z kopii zapasowej. W wyniku czego obraz nie może być gorszy, ponieważ nie zostałby wcale wyświetlony.

Inaczej jest w przypadku długości kabla. Kabel HDMI 5m można kupić w tańszej cenie, jednak takie długości jak 10 metrów i więcej mogą sprawiać problemy, dlatego w tym jedyny przypadku lepiej zapłacić więcej za znaną markę.

Kable AUDIO

Każdy audiofil powie, że najlepszą jakość dźwięku można uzyskać tylko poprzez kabla. Nawet, jeżeli nie zawracasz, aż tak na to uwagi to możesz odczuć różnicę w jakości, ponieważ to dzięki kablom wyeliminujesz wszelkiego rodzaju zakłócenia, które mogą powstać przez sprzęt elektroniczny w domu.

Podłączając głośniki kina domowego warto zainwestować w droższe, ale wciąż w optymalne cenowo kable z cynowanej miedzi. Kosztują niemal trzy razy więcej niż zwykłe kable z miedzi beztlenowej, ale wystarczy tylko krótki kontakt z muzyką, aby upewnić się, że było warto.

Do połączeń cyfrowych między urządzeniami np. dekoder – kino domowe powinno stosować się kabel optyczny (potocznie zwany światłowodem), który do przesyłu danych wykorzystuje impulsy światła czerwonego. Jest on odporny na wszelkie zakłócenia, w tym elektromagnetyczne wytwarzane przez pobliskie urządzania, jednak kosztem odporności na uszkodzenia fizyczne, ze względu na wykorzystanie szkła do przesyłu światłą.

 

Brak możliwości komentowania.