Studia. Czy warto?

Na studia wybiera się coraz mniejsza ilość osób. Największym problemem jest nieodpowiedni dobór kierunku, który większość zniechęca już na pierwszym roku studiów. Czy jednak warto zaryzykować i zapisać się na uczelnię?

Badania statystyczne pokazują, że z roku na rok spada liczba osób uczących się w wyższych uczelniach. Wynika to przede wszystkim z tego, że wyższe wykształcenie przestało być gwarantem znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Czy w związku z tym studia w dzisiejszych czasach mają jeszcze sens?

Czy studia w dzisiejszych czasach mają jakikolwiek sens?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Jeżeli ktoś zamierza studiować łatwy i egzotyczny kierunek, to raczej nie powinien liczyć na to, że po ukończeniu studiów znajdzie ciekawą i dobrze płatną pracę. Pracodawcy gotowi są płacić wysokie wynagrodzenia swym pracownikom, ale tylko tym, którzy posiadają pożądane przez nich umiejętności i kwalifikacje. Obecnie w cenie są przede wszystkim programiści komputerowi, czy inżynierowie, a także tłumacze znający różne języki obce. Osoby, które ukończyły informatykę, politechnikę lub filologię mogą więc liczyć na wiele ofert pracy i wysokie wynagrodzenia.

Wybierając się na studia, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na sam kierunek, ale również i renomę wyższej uczelni. W ostatnim czasie powstało wiele prywatnych szkół wyższych, które oferują bardzo niski poziom kształcenia. Przed wyborem uczelni, warto więc zapoznać się z opiniami studentów, a także przyjrzeć się bliżej kadrze naukowej. Najlepiej, gdyby uczelnia oferowała swym studentom dużą ilość zajęć praktycznych. Dzięki temu będą oni mogli nie tylko nauczyć się teorii , ale również zobaczyć jak jest ona wykorzystywana w praktyce. Najlepiej wybrać uczelnie znane i szanowane. Studia we Wrocławiu najchętniej są wybierane na Uniwersytecie Ekonomicznym, Wrocławskim i Politechnice Wrocławskiej.

 

Dla kogo są studia?

Należy podkreślić, że studia są przeznaczone dla osób, które lubią się uczyć i zdobywać nową wiedzę. Jeżeli komuś nauka przychodzi z trudem, lepiej żeby zdecydował się wybrać konkretny zawód. Na rynku nadal brakuje fachowców po szkołach zawodowych, dlatego często są oni lepiej opłacani niż osoby, które mogą pochwalić się wyższym wykształceniem. Należy mieć świadomość tego, że dobry zawód może więc przynieść lepsze zarobki niż byle jakie studia wyższe. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

Poszukując kierunków studiów, które pozwolą na ciekawą karierę i wysokie zarobki, nie warto kierować się modą. Każda osoba jest inna, dlatego wybór kierunku kształcenia powinien być sprawą indywidualną. Najlepiej w tym wypadku brać pod uwagę własne zainteresowania i predyspozycje. Dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza, a efekty wysiłku włożonego w uzyskanie wyższego wykształcenia lepsze.

 

 

Brak możliwości komentowania.